W rajdach samochodowych i wyścigach najważniejszy jest pomiar czasu i obiektywne wyniki. Tak jak w całym sporcie. Chronometraż musi być prowadzony bardzo solidnie i odpowiedzialnie. Nie ma z tym żadnych problemów w wyścigach płaskich – gorzej jest w rajdach i wyścigach górskich. Niestety – często z powodu bardzo szybkich odcinków OS-ów stosuje się szykany w celu wyhamowania ambitnej załogi. Zjawisko to rozpowszechniło się szczególnie na terenach nizinnych ale również w górach. Wszędzie tam gdzie jest zły dobór trasy OS-ów i nadmierna asekuracja organizatora.

Ta sytuacja jest powodem konfliktów pomiędzy zawodnikami i sędziami. Na to składa się zła konstrukcja szykan, różne interpretacje kar za potrącenie, przesunięcie, dotknięcie lub rozwalenie szykany. Dodatkowo przypadkowi i niedoszkoleni sędziowie szykan. Ostatni wynalazek szykany to wyznaczone na trasie pole – 20m na którym należy zatrzymać auto a następnie ruszyć dalej do mety. Ciekawy pomysł ale wymaga zmiany punktacji karnej i poważnych sędziów faktu. Cały pomiar czasu przejazdu załogi, oparty jest na fotokomórkach i przekazie wyników z wykorzystaniem telefonii komórkowe. A z tą łącznością są różne przygody. Z doświadczenia wynika że z powodu przerw w komunikacji „start – meta” dzieją się różne cuda i czasy przejazdu przyznawane są uznaniowo. Zawodnik, oczywiście nic o tym nie wie!

Ale piloci mierzą swój czas przejazdu stoperami i filmują przebieg jazdy kamerami. I tu rosną konflikty. Umieszczane w smartfonach klasyfikacje mają charakter wyłącznie informacyjny ! Organizator ma obowiązek wyjaśnienia zawodnikom znaczących różnic w wynikach – indywidualnie !! Okazuje się że zawodnicy mogą sobie ponarzekać – i to wszystko. Podstawowe dokumenty rajdu czyli protokóły sędziowskie są niedostępne.

Zazwyczaj w ogóle nie wiadomo kto jest odpowiedzialny za kontakty z zawodnikami. Często ekipa łączności i obliczeń jest znacznie oddalona od parku serwisowego. Rozbieżności i pomyłki w wynikach powinny być możliwie najszybciej wyjaśniane. Tego się niestety nie robi a klasyfikację ogłasza się podczas rozdania nagród – jako wyniki ostateczne. Czyli smartfonowe informacje są jedynym dokumentami oficjalnym dla zawodników. Zniknął termin ogłaszania – opublikowania wyników prowizorycznych.

Na papierze a nie w komórce Ponieważ w każdej imprezie najważniejsze są prawidłowe i sprawdzone wyniki a zawodnicy walczą o sekundy trzeba tę sprawę przedyskutować.

Przy tak drogim wyposażeniu aut, wysokim kosztem udziału i dużym ryzykiem sportowym, powinno się zawodników traktować z większym szacunkiem.

Andrzej Dobosz – maj 2019r.